استاندارد ASME B16.5

استاندارد ASME B16

یکی از تجهیزاتی که برای اتصال لوله ها و شیرآلات به یکدیگر مورد استفاده قرارا می گیرد و بسیار کاربردی است، فلنج ها (Flanges) هستند. فلنج ها دارای انواع گوناگونی هستند که بسته به شرایط محیط، نوع سیال و بسیاری از پارامتر های دیگر برای سیستم های لوله کشی انتخاب می شوند. همانند اغلب تجهیزات صنعتی، فلنج ها نیز دارای استانداردهای بین المللی و مخصوص به خود هستند. لزوم استانداردها به سبب سهولت در هنگام تعویض قطعات و امکان تولید و استفاده از آن ها در هر کشوری است. فلنج ها دارای استاندارد های متعددی هستند که مهمترین آن ها ASME یا همان ANSI و است. استاندارد ASME که در این مقاله نیز قصد توضیح درباره آن را داریم، از سال 1996 میلادی انتشار یافت. علاوه بر استاندار ابعادی که شامل دو استاندار فوق است، برای متریال فلنج ها نیز دارای استاندار هایی هستیم. ASTM A105 استانداردی برای فلنج های فورج شده از جنس کربن استیل، ASTM A266 استانداردی برای فلنج کربن استیل و مورد استفاده در مخازن تحت فشار و استاندارد ASTM A182 برای فلنج های استنلس استیل، از مهمترین استانداردهای متریال فلنج هستند.

استاندارد ASME

همانطور که می دانیم، استاندارد ASME ابعاد فلنج ها را شامل می شود و مبحث متریال سازنده را در بر نمی گیرد. استاندارد ASME دارای کلاس های فشاری گوناگونی همانند 150، 300، 600 و… است ها بر اساس ابعاد و تحت استاندارد ASME  به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  • فلنج های از سایز NPS 2 اینچ تا NPS 24 اینچ طبق استاندارد ANSI B16.5 تعریف می شوند. طبق این استاندارد ها فلنج ها دارای کلاس های 150، 300، 600، 900 و1500 هستند.
  • فلنج های از سایز NPS 26 اینچ تا NPS 60 اینچ طبق استاندارد ANSI B16.47 تعریف می شوند. طبق این استاندارد فلنج ها دارای کلاس های 150 ، 300، 600 و 900 هستند.

 

دسته بندی فلنج ها در استاندارد ASME

فلنج ها دارای دو سمت هستند؛ سمتی که فلنج به فلنج دیگر متصل می گردد یاهمان Facing فلنج، و سمتی که فلنج به لوله اتصال می یابد یا همان Ending فلنج.

فلنج ها از لحاظ Facing یا به اصطلاح پیشانی، به انواع گوناگونی شامل فلنج صاف (FF) ، ریس فیس(RF) ، اتصال حلقه (RTJ)  ، زبان و شیار (T&G)  دسته بندی می شوند. در قسمت Facing و بین دو فلنج معمولا برای اینکه آب بندی به طور کامل صورت بگیرد، از گسکت ها استفاده می کنند. توجه به این نکته ضروری است که بین فلنج های با Face گوناگون باید از گسکت ها گوناگون و متناسب با همان Face استفاده گردد.

فلنج ها در قسمت Ending یاهمان قسمت انتهایی دارای انواعی همچون فلنج گلودار، فلنج ساکت ولد، فلنج اسلیپون، فلنج رزوه ای و… هستند.

 

در استاندارد ASME چه مواردی باید بر روی بدنه فلنج ها حک شوند؟

  • نام و یا نام تجاری تولیدکننده
  • نوع فلنج
  • سایز اسمی لوله
  • کلاس فشاری
  • شکل سطح فلنج
  • متریال
  • شماره یا کد مربوط بهعملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج (Heat Number)
  • استاندارد فلنج

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

Call Now Buttonاستعلام قیمت