راهنمای خرید لوله فولادی و انواع لوله های فولادی

خرید لوله فولادی

همانطور که بدیهی است لوله ها اصلی ترین عضو سیستم های لوله کشی هستند که از جنس های مختلف و برای کاربرد های گوناگون ساخته می شوند. در این مقاله راهنمای خرید لوله فولادی را بررسی خواهیم کرد.

یکی از مهم ترین لوله ها در صنایع، لوله فولادی است و لوله های فولادی دارای دو نوع درزدار و بدون درز است. انواع دیگر لوله ها لوله چدنی و لوله آهنی هستند که البته به اندازه لوله فولادی پر کاربرد نیستند.

نخست توجه داشته باشید که لوله های فولادی با توجه به فولادی که از آن تهیه شده اند دارای خواص فیزیکی و شیمیایی مختلفی هستند. پس پیش از خرید ابتدا خواص شیمیایی و فیزیکی سیال عبوری داخل لوله ها را شناسایی و با خواص لوله ها مطابقت دهید تا درست ترین لوله را خریداری فرمایید. توجه نکردن به این مورد حتی اگر خسارات فراوان به همراه نداشته باشد عمر مفید سیستم لوله کشی شما را به شدت کاهش می دهد. مقاله راهنمای خرید لوله مانیسمان را مطالعه کنید.

دومین مسئله شناخت کامل دو نوع لوله درزدار و بدون درز و تفاوت های آن هاست.

لوله های درزدار (Welded Pipe)

لوله های فولادی درزدار در واقع نوعی از لوله فولادی هستند که با جوش دادن لبه های ورق های مستطیل شکل، خم کردن و شکل دهی به آن ها ساخته می شوند . در واقع ابتدا شکل اولیه لوله را با خم کردن ورقه فولادی ایجاد کرده و سپس با استفاده از جوشکاری با جریان الکتریکی بالا دو لبه لوله را ذوب و با یک دیگر ترکیب می کنیم تا ساخت نهایی صورت گیرد.

لوله درزدار خود به دو روش جوش تهیه می شود که توجه به این مسئله نیز در فرایند خرید بسیار مهم است. اتصال به روش مقاوت الکتریکی(ERW) و ذوبی الکتریکی(EFW) انجام می شود. لوله های فولادی درزدار در صنایع ماشین آلات، انتقال سیالات، کشتی سازی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد.

لوله های بدون درز (Seamless Pipe)

ساخت لوله بدون درز فولادی با یک استوانه فولادی به نام شمش آغاز می شود. شمش را گرم کرده و در همان حالی که دمای بالا دارد در میان آن سوراخی ایجاد می کنیم. مرحله بعد چرخش و کشش در این شمش تو خالی است؛ شمش آنقدر نورد و کشیده می شود تا طول، قطر و ضخامت دیواره ی آن مطابق با ابعاد لوله مد نظرمان شود. لوله فولادی بدون درز برای صنایع و سیستم هایی که نیازمند به فشار و درجه حرارت بالا هستند، همانند صنایع نفت و گاز، تولید برق و داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند. شما میتوانید قیمت لوله مانیسمان را مشاهده کنید.

حال نکاتی که در رابطه با خرید برای مقایسه این دو نوع لوله باید مد نظر قرار گیرد را بررسی می کنیم:

  • ضخامت و قطر لوله
  • طول لوله
  • مقاومت در برابر خوردگی و آسیب های دیگر
  • استاندارد ها
  • مقرون به صرفه بودن

در حالت کلی برای هر دو نوع لوله فولادی ضخامت ها و قطر هایی متنوع و به صورت پیش فرض در بازار موجود است. این ابعاد موجود در واقع پر کاربردترین ابعاد بوده و معمولا نیاز های اغلب صنایع را پوشش می دهند. به هر حال اگر به هر دلیل نیاز به لوله ای با قطر و ضخامت نامتعارف بود، لوله جدید را می توان به روش لوله درزدار ساخت؛ زیرا همانطور که می دانیم لوله های درزدار از ورقه های فولادی ساخته می شوند پس اگر ضخامت ورقه تغییر کند قطر و ضخامت لوله ساخته شده از آن نیز تغییر می کند. اما برای ساخت ابعاد جدید یک لوله بدون درز باید ابتدا یک قالب جدید و مطابق با ابعاد لوله دلخواه ساخته شود تا بتوانیم لوله بدون درز را بسازیم. پس این کار مقرون به صرفه نیست.

هر دو لوله درزدار و بدون درز در دو طول 6 و 12 متر در بازار موجود هستند که باید با توجه به این دو عدد مقدار لوله مورد نظر برای پروژه خریداری شود.

به نظر می آید لوله فولادی درزدار به سبب داشتن خط جوش طولی در سرتاسر بدنه خود در برابر خوردگی آسیب پذیرترند، اما لوله های بدون درز به دلیل یک دست بودن از بابت آسیب هایی از این قبیل مقاوم تر هستند. این مسئله تا حد بسیار زیادی به تجربه و کیفیت ساخت لوله بستگی دارد. اگر لوله های درزدار با مواد محکم و با کیفیت جوش خورده باشند و همچنین تست های لازم برای اطمینان از کیفیت جوش انجام شده باشد، مقاومت در برابر خوردگی آن ها نگران کننده نیست. چه بسا که لوله ها چه درزدار و چه بدون درز برای اتصال به یکدیگر و در عرض خود دارای جوشکاری هستند پس اگر از مواد با کیفیت برای جوش استفاده نشود خوردگی ممکن است در این محل ها و برای هر نوع لوله ای اتفاق بیافتد.

اصلی ترین استاندارد هایی که هر دو نوع لوله فولادی درزدار و بدون درز مطابق با آن ها ساخته می شوند عبارتند از؛ ASTM A53 ، ASTM A106 و API 5L.

ساخت لوله ها بدون درز برای قطر های کوچک و متوسط و همچنین ضخامت دیواره بالا مناسب و مقرون به صرفه است؛ اما لوله درزدار به سبب اینکه از ورقه های فولادی با ضخامت های گوناگون ساخته می شود برای تمامی قطرها چه کوچک، متوسط و یا بزرگ مقرون به صرفه است.

اکنون که به طور کامل با لوله های فولادی، انواع آن و مقایسه هر یک آشنا شدیم، یک جمع بندی کلی از این نوع لوله را به طور خلاصه ارائه می کنیم:

لوله فولادی دارای مقاومت کششی و فشاری بالا، مقاومت در برابر خوردگی و دارای دامنه وسیعی از نظر قطر و ابعاد هستند. به طور کلی لوله فولادی برای صنایع فشار و دما بالا همانند نفت، گاز و پتروشیمی بسیار کاربرد دارد و به طور کلی پرکاربرد ترین لوله در صنایع است.

دقت به فولادی که لوله از آن ساخته شده و توجه به این که در پروژه مورد نظر لازم است از لوله درزدار یا بدون درز استفاده شود گام های دیگر بعدی برای خرید است که کار تخصصی بوده و بهتر است توسط متخصصان این عرصه صورت گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)
Call Now Buttonاستعلام قیمت